Az okosotthon-technológia egyre nagyobb teret hódít világszerte, és a KNX rendszer az egyik legismertebb és legmegbízhatóbb szabvány az intelligens otthonok kialakításában. Ugyanis a KNX nem kevesebb, mint egy épület automatizálási világszabvány. (IEC/ISO 14543-3, EN-50090, EN13321-1, EN1332-2, ANSI/ASHRAE 135 and SA/SNZ ISO/IEC TS 14543.3.1-6:2018) Több, mint 30 éve létezik, a felhasználók közel 500 gyártó termékeiből választhatják ki a nekik megfelelőt, kinézetben tetszőt. Nem szükséges kizárólag egy gyártó termékeiből választani, a világszabvány és a KNX szigorú köveletményrendszere biztosítja a gyártók közötti maradéktalan átjárhatóságot.
A KNX rendszerek igazodnak a felhasználó igényeihez, tökéletesen testreszabhatók legyen szó pár szobás lakásról, több emeletes irodaházról vagy szállodáról. Hiába a széles termékkínálat a KNX nem határolódik el, képes más rendszerekkel, protokollokkal is kommunikálni, így biztosítani a készülékek közötti együttműködést.
Napjainkban az épületeket nem csak fizikailag kell megvédeni a behatolók ellen, hanem az Internet felől is. A KNX kialakításánál a biztonság volt az egyik fő szempont, a vele kialakított épületek biztonságosak maradnak a láthatatlan támadók előtt is.
A KNX rendszer segítségével az otthonunk számos funkciója automatizálható. Ilyen például a világítás, a fűtés-hűtés, a redőnyök, vagy akár a házimozi rendszer vezérlése. A rendszer érzékeli a jelenlétet, napszakot vagy az időjárási viszonyokat, és ezek alapján automatikusan beállítja a kívánt környezetet – anélkül, hogy bármit is tennünk kellene.
Az egyik legnagyobb előnye a KNX rendszernek, hogy optimalizálja az energiafelhasználást. A világítás és a fűtés csak akkor működik, amikor valóban szükség van rá, így elkerülhetők a felesleges kiadások. Egy jól beállított KNX rendszer jelentős rezsicsökkentést eredményezhet hosszú távon.
A KNX rendszerek kiválóan integrálhatók biztonsági megoldásokkal. Távfelügyelet, mozgásérzékelők, riasztórendszerek, vagy akár szimulált jelenlét funkciók (pl. világítás este, amikor nem vagyunk otthon) mind növelik a biztonságot. A rendszer hiba vagy veszély (pl. vízszivárgás, füst) esetén azonnal értesítést küldhet a tulajdonosnak.
A KNX nyílt szabvány, több száz gyártó támogatja, így a rendszer rugalmasan bővíthető és testreszabható. Ha új eszközöket szeretnénk integrálni – például egy okoshangszórót vagy új világítási megoldásokat –, ez könnyen megvalósítható. A KNX rendszer hosszú távon lépést tart otthona technológiai fejlődésével.
A lakás összes funkcióját egy központi felületről – akár egy alkalmazásból – vezérelhető, legyen szó telefonról, tabletről vagy számítógépről. Távolról is ellenőrizheti, hogy bezárta-e az ajtót, lekapcsolta-e a villanyt, vagy épp beállíthatja a fűtést, mire hazaér.
Egy KNX okosotthon nemcsak kényelmesebbé, hanem biztonságosabbá és gazdaságosabbá is teszi az otthoni életet. Bár a kezdeti beruházás nagyobbnak tűnhet, a hosszú távú megtakarítás, a növekvő ingatlanérték, és a mindennapi életminőség javulása egyértelművé teszik: megéri.
A KNX megannyi előnye közül a legkiemelkedőbbek:
Egy KNX rendszerre költségbecslést adni kizárólag az épület és az igények ismeretében lehetséges. Mindemellett szeretnénk némi támpontot adni a költségszintekről.